Miért zárják le a gázt olyan sokszor a társasházakban, a csatlakozó vezetékek cseréje miatt? Manapság egyre többször halljuk, hogy egyes társasházak csatlakozó gázvezetékeit cserélni kell, és emiatt a házat a vezetékcsere idejére kizárják a gázszolgáltatásból. A lakókban sokszor merül fel a kérdés, hogy régen sosem történt ilyen, most miért egyre gyakrabban? Amikor egy épület gázvezetéke az életveszélyes kategóriába kerül, akkor sajnos a vezetékek cseréje nem tűr halasztást.
Ennek két fő oka lehet. Az egyik, hogy a pincéken lépcsőházakon, folyosókon áthaladó gázvezeték olyan mértékben elöregszik, elrozsdásodik, hogy állapota közveszélyessé válik. A másik ok, hogy a 30-35 évvel ezelőtt épített gázvezetékekben akkor még városi gáz áramlott. A kötések menetesek voltak, mely kötéseket kenderrel tömítettek.
Mivel a városi gáznak magas víztartalma volt, a kendertömítések állandóan nedvesek voltak, és tökéletesen tömítettek. A földgáznak viszont abszolút nincs nedvességtartalma, így a kender tömítések kiszáradnak, és hajlamosak lesznek a szivárgásra. Ilyen típusú szivárgások feltárása esetén a szolgáltató azonnal elrendeli a vezetékrendszer cseréjét.
Fenti okok miatt van az is hogy a lakásunkon belüli fogyasztói gázvezetékeket már nem szabad menetes kötésekkel szerelni. Ahol a menetes kötés alkalmazása elengedhetetlen – gázmérő, gázkészülék stb.- ott viszont kizárólag műanyag alapú kötőanyagokat lehet használni. (Például teflon) A csatlakozó gázvezeték cseréjét követően a műszaki átvétel során az egyes lakásokban található szabálytalanságokat is igyekszik a szolgáltató felszámolni.
Ilyenkor minden a gázszolgáltatásba visszakapcsolt lakásban műszaki biztonsági felülvizsgálatot tartanak, amely során leellenőrzik a lakásunkban található gázvezeték rendszert, gázkészülékeket, szellőzéseket, füstcsöveket és a gázrendszerünk minden elemét. A szolgáltatásba kizárólag a szabályoknak megfelelő gázfogyasztó berendezéseket kapcsolják vissza.