Munkánk során számtalan esetben találkozunk a gázkészülékekre felszerelt fogyasztás csökkentő mágnesekkel. A tulajdonosok állítása szerint fogyasztáscsökkentést okoz, de igazából egyikük sem tudta, hogy milyen mértékűt. Valójában abban sem voltak biztosak, hogy hatásos, de értelemszerűen a vásárláskor hozott döntésüket szerették volna igazolni azzal, hogy hisznek benne.
A mágnes felszerelését megelőző év és a felszerelést követő év gázszámláját összehasonlítani nem reális, mivel lehetett hidegebb tél, vagy változhattak a fogyasztói szokásaink.
Mivel a felhasználó tapasztalatai egyrészt szubjektívek, másrészt nehezen tekinthetők hiteles mérési eredménynek, gondoltam utána járok a témának.
Az interneten árusított fogyasztáscsökkentő mágnesek hatását tudományos – vagy áltudományos- állításokkal támasztja alá a kereskedő. A működés alapelve, hogy a mágneses mezők a tüzelőanyag molekuláit befolyásolják, mozgásukat rendezik, így az égés tökéletesebbé válik, ezáltal nő a hatásfok. Ha megfelelő erősségű állandó mágneses teret hozunk létre és ezen keresztül vezetjük a tüzelőanyagot, akkor a molekulák közti összetartó erő megszűnik, a részecskék egymáshoz vonzódó hatása csökken, ezáltal a szénhidrogén levegővel történő keveredése tökéletesebbé válik, ezáltal az égés is tökéletesedik, ami által nő a hatásfok, és csökken a fogyasztás.
A gondolat első fele nagy valószínűséggel így is van, csak továbbra is felmerül a kérdés, hogy ez a tény milyen hatást gyakorol a fogyasztásra? Miután elolvastam több független hitelesített laborvizsgálat eredményét, magam is megpróbáltam méréseket végezni, a rendelkezésemre álló eszközökkel, melyek természetesen össze sem hasonlíthatóak egy akkreditált gáztechnikai laboratórium műszerezettségével.
Mérnökként szeretek a saját szememnek hinni, és a saját tapasztalataimra hivatkozni. Az előnyöm az, hogy gázkészülék szervizesként ezt több típusú gyártmányú, korú, és állapotú gázkészüléken meg tudtam tenni. A mérésekben a legnagyobb segítségemre egy hitelesített füstgázelemző, hatásfokmérő készülék volt. A méréseket üzemi körülmények között, a gázkészülék saját üzemelési helyén, egy általam vitt gázmágnessel, és nélküle végeztem.
A gázkészülékek között volt kondenzációs, és hagyományos kazán, kéményes és turbós kivitelű, idősebb, és vadonatúj készülék is. Természetesen hangsúlyozom, hogy sem a műszerezettségem, sem a méréshez szükséges berendezéseim, sem a mérési körülményeim meg sem közelíthetik egy laboratóriumi mérés hitelességét!!!!!! Ezeket a méréseket csak úgy magamnak végeztem, hogyha megkérdezi egy ügyfél a tapasztalataimat egy ilyen mágnesről, akkor tudjak mit mondani.
A gázmágnessel szerzett tapasztalatom a következő volt:
Egyetlen egy készüléknék sem tapasztaltam semmilyen számottevő tüzeléstechnikai, vagy hatásfok változást. Sem a mágnes felhelyezése előtt, sem a felhelyezést követően nem változtak az eredmények. A füstgázelemző nem jelzett a füstgáz semelyik összetevőjében változást. Sem a szénmonoxid, sem a széndioxid, sem az oxigén, sem a nitrogénoxid tartalom, sem a füstgáz hőmérséklete, sem pedig a tüzeléstechnikain hatásfok értékeiben nem volt számottevő különbség a mágnes nélküli, és a „mágneses” állapotban.
Következtetésem szerint, ha a füstgáz összetétele nem változott, és a hatásfok sem nő, akkor a gáz-levegő keveredési arány sem javulhatott, ezáltal a fogyasztás sem csökkenhetett.
Később, a nálam sokkal jobban felkészült laboratóriumok eredményeit olvasva azt tapasztaltam, hogy minden vizsgálat, az enyémhez hasonló eredményt hozott.
Elgondolkodtató az a kérdés is, hogy a multinacionális gyártóknak nem érné-e meg a kazánjaikba gyárilag beépíteni egy ilyen néhány Euro értékű mágnest, úgy hogy utána kazánjait 10-20 % – os gázfogyasztás csökkenéssel reklámozhatná?
Miért költenek Euro milliókat a kondenzációs technológia fejlesztésére, ha ugyanaz a fogyasztás csökkenés elérhető lenne egy mágnesgyűrű felhelyezésével? Ezek elgondolkodtató kérdések, mindenki fogalmazza meg magában saját válaszát.
Én már megfogalaztam………