A gázkészülékek reteszelésére általában két esetben lehet szükség:
- Ha két gázkészülék egyidejű működését kell megakadályozzuk.
- Ha egy gázkészülék, és egy elszívó ventilátor egyidejű üzemelését kell meggátoljuk.
Az első esetben – két gázkészülék egyidejű működése esetén – a két készülék közé be kell szerelni egy elektronikus berendezést – egy úgynevezett reteszelőt- amely meggátolja, hogy a két gázkészülék egyszerre működhessen. Ez általában egy átfolyós vízmelegítő, és egy falikazán esetén szokott felmerülni.
A reteszelés lényege, hogy az egy légtérbe, és sok esetben egy kéménybe kötött készülékeink ne működhessenek egyszerre. Például ha van egy cirkónk, és egy vízmelegítőnk, és télen az egyik pont fűtene a másikkal pedig melegvizet készítenénk, akkor a két készülék egyszerre szívná el a levegőt a légtérből, illetve egyszerre ontaná a füstöt a kéménybe.
Ezt az állapotot kell elkerülnünk a reteszelő készülék beszerelésével, amely a vízmelegítő bekapcsolásakor a fűtést leállítja a vízmelegítő működési ideje alatt. A második esetben – egy gázkészülék és egy ventilátor esetén- a ventilátor működését kell megakadályozzuk a gázkészülék bekapcsolásakor.
Ez azért szükséges, mert a ventilátorral egy légtérben üzemelő gázkészülék füstgázát az elszívó ventilátor képes visszaszívni a kéményből, ezáltal az ott tartózkodókat füstgáz mérgezésnek teszi ki. A reteszelő berendezések beszerelése nyílt égésterű gázkészülékek, és a fenti esetek fennállása esetén kötelező.
A reteszelők meglétét, és működésüket a kéményseprők is ellenőrzik, és hiányuk esetén azok beszerelését, illetve megjavításukat, kötelező jelleggel előírják. A reteszelő tehát egy fontos védelmi eszköz amely a gázkészülék üzemeltetőjét hivatott megvédeni a szénmonoxid mérgezéstől.