Sokszor keresik meg szervizünket rémült fogyasztók azzal a panasszal, hogy kicsap a láng a gázkészülékből. Ez a probléma általában nyílt égésterű átfolyós vízmelegítőknél, és kombi – vagy csak fűtő – falikazánoknál jelentkezik.
A jelenséget rendszerint az elhanyagolt állapot okozza. Ilyenkor a készülékben lévő kazántest lamellái oly mértékben elkokszosotnak, hogy a láng nem tud felfelé égni – mint normál esetben – hanem a kazántestet kívülről körbe „nyaldossa”.
Ez egy nagyon veszélyes jelenség, ugyanis az égéstermékek értelemszerűen nem képesek a kéményen keresztül távozni, hanem bejutnak a lakás légterébe. A problémát fokozza, hogy az ilyen elhanyagolt állapotú gázkészülékek égése már nem tökéletes, ezáltal szénmonoxidot termelnek.
A két jelenség következménye a szénmonoxid mérgezés. Soha ne halogassuk a gázkészülék karbantartását addig, amíg ez az állapot előáll, mert az ilyen esetekben már közvetlen mérgezésnek vagyunk kitéve. A gázkészülékek évenkénti karbantartása pont az ilyen eseteket hivatott megelőzni.
Sajnos sok esetben, – ha a karbantartás nem becsületesen, és szakszerűen van elvégezve- akkor a szerelő beavatkozását követő időszakban is fennállhat a fenti probléma. Ezért nagyon fontos, hogy megbízható, és hozzáértő szakemberrel tartassuk karban gázkészülékünket.
Mivel a szervizesek nem minden esetben szeretik kiszerelni, és kitisztítani a kazántestet az ügyfél saját érdekében számon kérheti szerelőjén a kazántest kitisztítását. Ezt a munkafolyamatot nagy karbantartásnak nevezzük, melyet a kazántest elkoszosodása esetén mindenképpen el kell végezni-végeztetni.
Amennyiben a kazántestünk lamellázata tiszta, átjárható, és nincs lerakódva, úgy megelőzésképpen 2-4 évente szintén el kell végezni a kazántest kiszerelését, és tisztítását tartalmazó nagy karbantartást. Érdemes ezt a kicsit nagyobb költséggel járó munkát néha megcsináltatnunk, mert ezzel megnöveljük készülékünk élettartamát, csökkentjük a gázfogyasztást, és megelőzhetjük a baleseteket.