A háztartások túlnyomó részében a használati melegvíz ellátás átfolyós vízmelegítők, /gázbojler/ segítségével történik. Ezek a készülékek többféle méretben, és kivitelben kerültek forgalomba. A legelterjedtebb változatuk, a kéményes és őrlángos kivitelű bojlerek. Ezek a készülékek ugyanolyan odafigyelést, és rendszeres karbantartást igényelnek, mint fűtőkészülékeink.
Mivel a vízmelegítőket egész évben, rendszeresen használjuk és nem csak fűtési idényben, így elkoszolódásukra, elhasználódásukra és meghibásodásukra sokkal nagyobb az esély, mint egy fűtőkészülék mondjuk, gázkonvektor esetén. Ráadásul egy átfolyós bojler rendkívül nagy teljesítménnyel üzemel, tekintve, hogy a belépő 10- 15 fokos hidegvíz 40-50 fokosra történő felmelegítése 10-14 liter/perc mennyiségben, nagyon nagy hőenergiát igényel.
Egy átlagosnak tekinthető 11 liter/perc teljesítményű gázbojler 20-22 KW hőterheléssel üzemel, de létezik akár 35 KW-os hőterhelésű változatuk is! Gondoljunk bele, ha egy ilyen teljesítményű vízmelegítő üzemel fürdőszobánkban, akkor ennek teljesítménye olyan óriási, hogy gázkonvektor esetén ezzel a teljesítménnyel akár egy 200-250 négyzetméteres házat is kifűthetnénk.
Mivel, ezek a nagy teljesítményű készülékek viszonylag kis fürdőszobákban vannak elhelyezve, általában rossz légellátási viszonyok között üzemelnek és az év 365 napján működtetjük őket. Ezért a karbantartásuk fokozott figyelmet igényel mind a felhasználó, mind pedig a gázkészülék karbantartását végző szerelő részéről!
A nagy teljesítményből adódóan, a gázkészülékek működésük közben nagy mennyiségű levegőt használnak fel. Ezt a levegőmennyiséget mindenképpen biztosítanunk kell számukra, különben a működésük a levegő hiányból adódó tökéletlen égés következtében ÉLETVESZÉLYESSÉ válik. Csak akkor szabad ilyen készüléket üzemeltetnünk, ha a szükséges légmennyiség megfelelő mértékben biztosított. Ezért kötelezőek a fürdőszoba ajtókon, ablakokon a szellőzők, és légbevezetők alkalmazása, melyeket sohasem szabad eltakarnunk.
A működés során 1 köbméter gáz elégetése 8-10 köbméter levegőt igényel, amely levegő tele van szennyeződésekkel, porral és kosszal. Ezek a koszok a készülékünk égőjére rátapadnak, és az idők során lerakódásokat képeznek. Ezen lerakódások időben történő eltávolítása a gázkészülék karbantartását végző szerelő fő feladata.
A gázbojler karbantartásának aktualitását elsőként mindig az őrláng kialvása jelzi. Amennyiben egyre gyakrabban tapasztalja, hogy kialszik az őrláng akkor ne halogassa tovább a tisztíttatást, mert csak egyre nagyobb hiba keletkezik a koszos készülék működtetésével.
Elsőként egyre fokozottabban felgyorsul a koszolódás, majd később az égéstérben található alkatrészek is károsodhatnak, végül pedig a működés életveszélyessé válik.