Egy új Európai Úniós rendelet elszámolásokat energiatartalomban írja elő, melynek mértékegysége a kWh lesz. A hazai, az uniósat követő rendelet is új elszámolási mértékegységeket vezetett be:
- a hőmennyiséget az eddigi MJ, illetve köbméter helyett kWh-ban fogják elszámolni.
- a térfogat-referenciaállapotot az eddigi 15 C és 1,01325 bar érték helyett 0 °C hőmérsékleten és 1,01325 bar nyomáson számítják.
- az égéshőt eddigi 15 °C-os égési referenciahőmérsékletét pedig 25 C-on fogják számítani.
Egy tüzelőanyag fűtőértékének azt a hőmennyiség hívjuk, amely a tüzelőanyag elégetésekor keletkezik abban az esetben, amikor a füstgázban keletkező víz, gőz halmazállapotú marad. Az égéshőnek azt a hőmennyiség hívjuk, amely a tüzelőanyag elégetése során keletkezik, úgy, hogy a füstgázzal együtt távozó vízgőzt kondenzáltatjuk, és visszahűtjük egy megadott hőmérsékletre.
Földgáz esetén ez a referencia hőmérséket eddig 15 °C volt. Ez a 15 °C-os referenciahőmérséklet változik mostantól 25 °C-ra. A 25 °C-on mért égéshő minimális mértékben, de kisebb, mint a 15 °C- on mért. A földgáz fűtőértéke és égéshője két módon számítható ki: – laboratóriumi műszerekkel -földgáz összetételéből végzett számításokkal.
Mint ahogy a gáz minősége című cikkünkben ezt már leírtuk, a gáz összetétele mindig változik, a kitermelés helyének, és egyéb összetevőknek függvényében. A Magyar piacon domináló Orosz gázt keverik, a hazai kitermelésű gázokkal. A keverés során szempont, a gáz energia jellemzőinek állandó értéken történő tatása. A szolgáltató ugyanakkor folyamatosan méri a forgalomba kerülő gáz fűtőértékét, és számláját ezen mérések alapján korrigálja.
Eddigi számláinkon három adat szerepelt, melyből fogyasztásunkra következtethettünk:
- köbméter- mint fogyasztás, illetve mérőállás
- MJ Megajoule mint energiatartalom -MJ/m3 mint fűtőérték
Ezentúl számláinkon KWh adatot fogjuk taláni.